Roditelji koji traže dadilju za svoju djecu preferiraju osobe koje imaju završen Program osposobljavanja za dadilju
U moderno, užurbano vrijeme često se događa da su roditelji odsutni te brigu o ispunjenju djetetovih fizičkih, emocionalnih, društvenih i intelektualnih potreba mora preuzeti netko drugi. Tu ulogu preuzimaju dadilje, pa nije ni čudno što ovo zanimanje postaje sve traženije.
Upravo zato je Zdravstveno učilište Medical uvelo Program osposobljavanja za dadilju.
Ljubav prema djeci svakako je jedan od preduvjeta za bavljenje tim poslom, no potrebno je imati još mnoga dodatna znanja kako bi dadilje mogle uspješno utjecati na intelektualni i tjelesni razvoj djeteta te stjecanje vještina, a koja polaznici stječu ovim programom.
Gordana Cik kroz svojih je petnaest godina radnog iskustva kao servirka u vrtiću neprestano okružena djecom te je i sama majka dvojice sinova. Sa željom da svoja postojeća znanja upotpuni i ostvari još jednu kvalifikaciju koja bi joj mogla olakšati budućnost, upisala je Program osposobljavanja za dadilju na Zdravstvenom učilištu Medical.
Razgovarali smo s Gordanom te je zamolili da nam ispriča više o svojim željama, ambicijama i općenito iskustvima s Programom osposobljavanja.
Gordana, što vas je potaknulo da upišete Program osposobljavanja za dadilju?
Kroz čitav svoj radni staž okružena sam djecom te sam mnoštvo znanja stekla gledajući odgajatelje u vrtiću. No, svjesna sam da je za pravilan odgoj djece potrebno puno više znanja i vještina koje se mogu steći školovanjem. Na upis u Program osposobljavanja za dadilju potaknula me želja za odlaskom u
prijevremenu mirovinu, gdje bih se rado posvetila poslu dadilje. Dodatnim radom mogu utjecati na povećanje prihoda, a istovremeno biti korisna čuvajući djecu. Također, ponekad svoje slobodno vrijeme mogu ispuniti kako ja odlučim.
Danas, s određenim odmakom od edukacije i određenim radnim iskustvom, što smatrate najvećom vrijednosti Programa osposobljavanja za dadilju?
Najveća vrijednost je ta što sam programom stekla mnoga teorijska i praktična znanja koja me kvalificiraju za adekvatno čuvanje i odgajanje djece, a dokaz tome je titula dadilje koju sam stekla na Zdravstvenom učilištu Medical. Roditelji koji traže dadilju za svoju djecu izuzetno cijene obrazovane dadilje i često im je upravo diploma stečena na renomiranom učilištu presudan faktor kod biranja dadilje za svoju djecu. Iz moje perspektive ipak nije sve u diplomi jer sam na Učilištu upoznala i divne ljude te otkrila nove spoznaje o djeci i njihovim potrebama.
Jeste li po završetku programa otvorili možda svoj obrt i zakoračili u privatne vode ili ste se negdje zaposlili?
Trenutno sam zaposlena kao servirka u Dječjem vrtiću Maruševec i za sad ne razmišljam o ulasku u poduzetništvo. Sigurna sam da sljedećih četiri godine neću otvoriti svoj obrt, a što će biti nakon toga, vidjet ćemo.
Koji su najčešći razlozi zbog kojih roditelji traže pomoć dadilje? Kako izgleda jedan radni dan dadilje?
Najčešći razlozi zbog kojih roditelji traže dadilje je posao, dakle prekovremeni rad ili odlasci na česta službena putovanja, ali i razne obaveze kod kuće. Radni dan je različit kod svake dadilje, a način rada ovisi o starosti djece i dogovoru s roditeljima. Dadilja hrani dijete, odlazi u šetnju i igra se s djetetom, uspavljuje ga… U zadnje vrijeme prakticira se i zapošljavanje dadilja u vrtićima, kao što je to slučaj u Velikoj Gorici i Samoboru, a očekujem da će se isto početi primjenjivati i u Zagrebu.
Koliko vam znanja stečena na Zdravstvenom učilištu Medical pomažu u svakodnevnom radu?
Mogu slobodno reći da mi je znanje stečeno na Zdravstvenom učilištu Medical „popunilo rupe“ u znanju koje sam imala prilike naučiti promatrajući odgajateljice kroz petnaest godina rada kao servirka u vrtiću. No sve što sam znala prije ove edukacije bilo je naučeno promatranjem.
Edukacija na Zdravstvenom učilištu Medical pomogla mi je da svladam sva potrebna teoretska znanja koja se kriju iza ovog lijepog zanimanja, ali i da napokon iskusim ovaj posao na vlastitoj koži. Naučila sam jako puno o tome kako pristupiti različitoj djeci, kako odgovoriti na njihove potrebe i kako komunicirati s njima.
Za kraj, kome biste preporučili da upiše Program osposobljavanja za dadilju?
Program osposobljavanja za dadilju preporučila bih svima onima koji vole djecu te se žele profesionalno baviti time, a pogotovo ako se trenutno ne mogu zaposliti u svojoj struci. Mogućnosti za zapošljavanje s ovom su strukom zaista velike, od rada u privatnim vrtićima, privatnog čuvanja djece pa sve do otvaranja igraonica. Za mene je edukacija u Medicalu bila pun pogodak i velika odskočna daska u karijeri. Sigurna sam da i kod vas može biti tako, bez obzira na to koliko godina i iskustva imate. Ako vam se ovo čini kao posao iz snova i imate iskrenu želju naučiti kako ga pravilno raditi, nemojte dvojiti, upišite ovaj Program osposobljavanja za dadilju.