Dadilja: Zanimanje budućnosti koje postaje sve traženije i isplativije!
Voljeli biste otvoriti obrt za čuvanje djece?
Upoznajte Nikolinu Topoljnjak, prvotno po zanimanju Hotelijersko turistički tehničar (HTT) koja je na Zdravstvenom učilištu Medical završila programa osposobljavanja Dadilja.
Sa samo 24 godine odvažila se i otvorila vlastiti obrt za čuvanje djece, u kojem radi zajedno s kolegicom s kojom je djelila školske klupe na programu Dadilja. U nastavku intervjua saznajte kako se Nikolina odvažila na ovaj korak i što joj se najviše sviđa na poslu.
Nikolina, što Vas je motiviralo da se javite u Zdravstveno učilište Medical, koji je bio motiv da nakon završene hotelijersko-turističke škole odlučite napraviti potpuni zaokret i da odlučite kako su Vaš poziv najmlađi ?
Oduvijek me nešto najviše vuklo prema djeci, ali eto tako se poklopilo da završim Hotelijersko-turističku školu. Zaposlila sam se, radila sam četiri godine u kafiću i u tom periodu sam se odlučila upisati tečaj za Dadilju. Paralelno s poslom putovala sam na predavanja u Zagreb, u sklopu programa odradila sam predivnu praksu u Zagrebu te dala otkaz i odlučila tražiti posao nakon završenog tečaja. U međuvremenu sam dobila priliku raditi kao asistent u osnovnoj školi pa sam završila tečaj i za asistenta u nastavi što mi je također pomoglo u daljnjem poslu.
Zakonom o dadiljama propisano je da svi koji žele otvoriti obrt za čuvanje djece, osim odgojiteljica, trebaju završiti verificirani program osposobljavanja za dadilju.
Na tržištu je više ustanova za obrazovanje odraslih koje u ponudi imaju program osposobljavanja za Dadilji. Vaša odluka bila je da ćete povjerenje dati upravo timu Zdravstvenog učilišta Medical.
Sve što sam pročitala o Vama bilo je pozitivno pa nije bilo puno razmišljanja. To je bilo ono što sam htjela i odlučila sam. I presretna sam što sam se odlučila na taj korak. Danas nitko nije sretniji od mene. Radim ono što želim s predivnom kolegicom s kojom sam kliknula upravo na Zdravstvenom učilištu Medical. Poznavale smo se i prije, ali sad mogu reći da smo postale prijateljice i predivne kolegice uz predivnih dvanaest najdražih malih ljudi.
Nakon završetka programa odlučili ste se u potpunosti osamostaliti te već neko vrijeme vodite vlastiti obrt za čuvanje djece na čemu Vam još jednom čestitamo. Kako su Vam praktična znanja na programu pomogla u ostvarenju želje za pokretanjem vlastitog posla?
Uskoro se bliži prva godina poslovanja Nina- nana, obrt za čuvanje djece. Puno su mi pomogla predavanja na Medicalu ali svakako bi izdvojila praktičnu nastavu koju sam imala u jednom obrtu u Zagrebu uz predivne tete i predivno okruženje. To iskustvo uvelike mi je pomoglo u početku samostalnog rada, svaki savjet sam upijala i sve bitne stvari zapisivala te sam ostala u kontaktu s tetama iz tog obrta kojima se i ovim putem još jednom zahvaljujem.
Nikolina, možete li čitateljima približiti posao dadilje, kako izgleda radni dan ?
Buđenje u 5:40, prvo dijete stiže već oko 6:20. Igramo se pa stiže ostatak ekipe. Slijedi doručak, igra te dolazi teta Ana Marija. Obavimo planiranu aktivnost te je pripremimo kako bi je naši roditelji vidjeli kad dođu po djecu. Zatim, peremo naše vrijedne ručice i ručamo. Nakon ručka, mogu se još malo igrati, mijenjamo pelenice i idemo na dnevni odmor. Odlazim nakon što djeca legnu te sam u stalnom kontaktu s tetom ako nešto iskrsne jer živim u blizini obrta i mogu se brzo vratiti.
Ovaj posao primarno obuhvaća brigu i skrb o djeci, pažnju i najviše ljubav. Djeca to osjećaju i vraćaju trostruko, a to je najljepši osjećaj – trenutak u kojem spoznaš da radiš dobar posao.
Ovim putem poručila bi budućim polaznicima da vjeruju u sebe i budu uporni i naravno, da se odvaže i naprave promjenu !